Új mérőlaboratórium segíti az ötödik generációs (5G) mobilhálózatok hatékonyabb megismerését!
Az Infokommunikációs és Információtechnológiai Nemzeti Laboratórium (InfoLab) program keretében 5G hálózatok mérésére szolgáló laboratórium átadására került sor 2022. május 9-én az Óbudai Egyetemen. Az új mérőlabor jól szolgálja a kettős célt, a kutatást és oktatást, amelynek eredménye egy jól képzett, a témában korszerű tudással rendelkező szakembergárda.
Az 5G mobilhálózatokhoz kapcsolódó kutatások hatékonyságához elengedhetetlen a feladatok elvégzését megfelelően kiszolgálni képes infrastruktúra. A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, az Óbudai Egyetem, a Nokia és a Vodafone együttműködésének eredményeként létrejött laboratórium a kutatási tevékenység támogatásán túl nagymértékben hozzájárul az egyetem oktatási céljainak eléréséhez is. A diákok, a fiatal kutatók, az oktatók a jövőben közelebbről is megismerhetik az 5G technológiát, egy valós infrastruktúra felépítését és működését.
Az ünnepélyes megnyitón Dr. Szabó Hedvig, az NBSZ főigazgatója kiemelte, hogy
„Az NBSZ és az IdomSoft konzorciumaként létrejött InfoLab kiemelt figyelmet fordít a jövő, vagy talán inkább a jelen és a jövő diszruptív technológiáira, így az 5G-re is. Célunk ezek biztonságos alkalmazása, és ennek érdekében olyan kutatásokat, innovációkat indítunk el, amelyek a mindennapi életben hasznosíthatóak lesznek, és a biztonságot is szolgálják. Ehhez az Óbudai Egyetem biztosítja a tudományos, akadémiai hátteret, míg az iparági szereplőkkel – a Nokiával és a Vodafone-nal – az alapinfrastruktúra kialakítása érdekében léptünk partnerségre. Fontosak az ipari együttműködések, mert ezek biztosítják a későbbi sikerességet.”
Dr. Rácz Ervin, az Óbudai Egyetem oktatási rektorhelyettese köszöntőjében hangsúlyozta, hogy folyamatosan törekszenek az intézmény infrastrukturális fejlesztésére, a korszerű kutatási körülmények, a gyakorlatorientált képzési lehetőségek megteremtésére és hogy ezáltal Kelet-Európa meghatározó műszaki egyetemévé váljanak. Már a 2017-ben átadott 4G/LTE laboratórium is ezt a célt szolgálta, az új 5G labor pedig tovább erősíti ezen törekvésüket, fogalmazta meg az Egyetem rektorhelyettese.
Dr. Rácz Ervin és Dr. Szabó Hedvig
„Az Óbudai Egyetemmel immár 5 éve, 2017 óta tart rendkívül sikeres és jövőbemutató együttműködésünk. Célunk már a kezdetektől egyértelmű volt: a mérnökhallgatók gyakorlati tudásának gyarapítása, annak érdekében, hogy versenyképes szakmai ismeretekkel kerüljenek ki az egyetem padjaiból a munkaerőpiacra. Nagy öröm számunkra, hogy egy újabb mérföldkövet léphetünk át közösen és mostantól az Óbudai Egyetem mérnökhallgatói, doktoranduszai és oktatói is lehetőséget kapnak arra, hogy kutatói munkájukat ebben a magas minőségben felszerelt laboratóriumban végezhessék, amely működéséhez a privát 5G hálózatot a Vodafone biztosítja.”
– mondta Dr. Orbán Anita, a Vodafone Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese.
Lázár Zoltán, a Nokia Enterprise Magyarország üzletágvezetője elmondta, hogy iparági partnerként vesznek részt az együttműködés keretében létrejött projektben és hangsúlyozta, hogy a hálózatok védelme és biztonságos működése a tudomány mellett az ipar életében is jelentős szereppel bír.
Az Óbudai Egyetem összefoglaló videóját az eseményről itt tekinthetik meg.