A bűnügyi vizsgálatok során a helyszínelési folyamat kulcsfontosságú a bűncselekmények rekonstrukciójában és a bűnügyi eljárás sikeres lebonyolításában. A digitális technológiák fejlődése új lehetőségeket kínál a jövő szakembereinek, hogy hatékonyabban és pontosabban dolgozzanak.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar másod- és harmadéves hallgatói kari Innovációs Nap keretében ismerkedhettek meg az Infokommunikációs és Információtechnológiai Nemzeti Labor fejlesztésével.
Kellessy Tibor Károly innovációs szakértő a rendvédelemben is használható virtuális és kiterjesztett valóság területére kalauzolta el a résztvevőket. A innováció lényege, hogy a helyszínen egy újfajta módszerrel digitalizálásra kerül minden látható elem, majd egy célszoftverrel ebből egy 3D modell épül. A modell kiterjesztett valóságként és virtuális valóságként is képes működni, így a helyszínbejárást és a különböző méréseket a virtuális térben minden eddigi megoldásnál könnyebben el lehet majd végezni a jövőben.
Az előadás során VR technológiát alkalmazva a vállalkozó kedvű hallgatók beléphettek egy bűntett helyszínéről képezett virtuális másolatba, lehetővé téve a részletes vizsgálatot és a bizonyítékok elemzését.
A digitális helyszínelés a nyomozás során kiemelt jelentőséggel bír, mivel a digitális technológiák alkalmazásával a szakemberek pontosabb és részletesebb adatokat gyűjthetnek, ami segítheti a bűnügyi vizsgálatokat és az igazságszolgáltatást, illetve az automatizált feldolgozási és elemzési eljárások segítségével a digitális helyszínelés csökkentheti a vizsgálatokhoz szükséges időt és költségeket.
A fejlesztés az Infokommunikációs és Információtechnológiai Nemzeti Laboratórium keretén belül valósul meg az IdomSoft Zrt-ben.