Az Európai Bizottság tudományos testülete a Magyarország állami digitalizációját végző IdomSoft Zrt. fejlesztését a hét legígéretesebb megoldás közé sorolta.
Az elmúlt időszakban a digitalizált és felhasználóbarát közigazgatás fejlesztése központi feladattá vált az Európai Unióban. A Joint Research Centre friss jelentése azt elemzi, hogyan javítja Európa-szerte a mesterséges intelligencia a különböző informatikai rendszerek együttműködését a közszférában. Az Európai Bizottság tudományos testülete a Magyarország állami digitalizációját végző IdomSoft Zrt. fejlesztését a hét legígéretesebb megoldás közé sorolta. Az IdomSoft Zrt. mesterséges intelligencián alapuló közigazgatási rendszerek együttműködését elősegítő fejlesztése az üzemeltetési költségek csökkentéséhez és a rendszerek adminisztrációjának a tehermentesítéséhez járul hozzá.
Az Európai Bizottság kutatóközpontja 2023. októberében hozta nyilvánosságra azt a tanulmányát, amelyben az európai országok közigazgatást segítő MI-megoldásait elemezte. A 720 felvetett megoldás közül 189-et vizsgált meg, ezek közül pedig a hét legígéretesebbnek tartott fejlesztéseket fejtette ki részletesen.
A hétből az egyik az IdomSoft. Zrt. fejlesztése volt, ami a Központi Technológiai Divízió Adatelemzés és Monitoring csapata és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem közreműködésével megvalósuló Infokommunikációs és Információtechnológiai Nemzeti Laboratórium (InfoLab) projekt egyik legújabb sikere.
A rendszer egy részét az IdomSoft már használja a különböző felhőalapú szolgáltatások felügyeletéhez, ami jelentősen automatizálja a korábban manuálisan végrehajtott folyamatokat. A Joint Research Centre tanulmánya emellett azért is méltatja az eljárást, mert a gépi tanulás (Machine Learning as a Service, röviden MLaaS) a GDPR-törvényeknek megfelelően begyűjtött adatok további analizálását, újrafelhasználását, ezáltal új rendszerek kidolgozását teszi lehetővé a jövőben.
Az Európai Bizottság kutatói észt, spanyol, litván, olasz és belga MI-megoldások mellett kiemelte az IdomSoft Zrt. fejlesztését is, mint „potenciálisan releváns” megoldást.
A kutatás eredményéről, azon belül a fejlesztő elismeréséről számos hírportál beszámolt, a tanulmányban az IdomSoft Zrt. fejlesztése külön részt kapott a 93. oldalon, mely ide kattintva olvasható el.