Az Infokommunikációs és Információtechnológiai Nemzeti Laboratórium Szakmai Napja 2024. április 16-án sok érdeklődőt vonzott.
A Szakmai Napon elhangzott előadások egyik kiemelt célja az volt, hogy fókuszba állítsa azt a tényt, hogy a kutatások és az innovációk nem öncélúak, hanem valójában hatalmas lehetőséget jelentenek a társadalom előtt álló kihívások megoldására. Legyen szó akár rendvédelemről, adatbiztonságról, digitális innovációról vagy blockchain témakörről, a tudomány és a kutatás által nyújtott megoldások segíthetnek az előttünk álló rohamosan fejlődő digitális környezet adta kihívások kezelésében.
A mai világunk már elképzelhetetlen jól és megbízhatóan működő IT rendszerek nélkül. Gondolhatunk itt a telekommunikációra, az egészségügyre, közigazgatási rendszerekre, vagy kritikus szolgáltatásokat biztosító háttér-rendszerekre. Egy ilyen IT rendszer biztonsági szintjének megítélése igen komplex és időigényes feladat. A gyorsan fejlődő környezetünkben, ahol a rendszerek/szolgáltatások rendelkezésre állása kiemelten fontos, elengedhetetlen a pontos „IT biztonsági kép” ismerete. E kettősségre, amely a sérülékenység valós szintjének megítélése és a valósidejűség, mutatta be a kutatásainak eredményét Rigó Ernő, a SZTAKI munkatársa.
Ezt követően egy forradalmi, nagyon izgalmas, már-már fikciószerű világba vitt el minket, az az innováció, amely alapjaiban változtathatja meg a bűnügyi helyszínelési munkák metodikáját. Az IdomSoft Zrt. fejlesztéseivel a helyszínelések során alkalmazható VR/AR/MR technológiákba tekinthettünk.
A nap második felében az 5G technológia került a középpontba. Itt a fő témacsoport egy kérdés körül forgott: mint minden telekommunikációs újdonság, vajon a biztonság területén is megfelelő szinten állnak az 5G rendszerek? A válasz egyértelmű, ugyanakkor vannak olyan aspektusok, amelyeket szükséges mélyebben vizsgálni annak érdekében, hogy a szabványokban, iparági ajánlásokban rögzített valóban strict irányok implementációiról valós képet kapjunk. Ezirányú kutatásokra mutatott példát az „5G rádiós interfész vizsgálata” kutatási téma, amely vizsgálja magát, a rádiós átvitelt, mint legkönnyebben elérhető, ezáltal támadható kapcsolatot, valamint a „Security Operation Center” 5G specifikus kérdéseit.
Ezt követően olyan anomália detektálási módszerek kapcsán folytatott kutatások részeredményei kerültek bemutatásra, amellyel az informatikai rendszerek és hálózatok üzemeltetői azonosíthatják és elemezhetik a szokatlan és potenciálisan veszélyes tevékenységeket a kibertérben. Ezek a módszerek különféle technikákra és algoritmusokra támaszkodhatnak, például gépi tanulásra, adatbányászatra vagy viselkedési elemzésre.
A Szakmai Nap zárásaként a mesterséges intelligenciával összefüggő kutatási téma (MI) kínált izgalmas betekintést abba, hogy hogyan használható az MI a rendvédelemben, és milyen előnyöket nyújthat a bűnözés elleni harcban.
Az esemény egy zártkörű hibrid eseményként került megrendezésre, amelyen személyesen, illetve online formában több, mint 100 érdeklődő vett részt.